Oğuz Büktel

​​Makina mühendisiyim ama 28 yıllık kariyerim ağırlıklı yatırım bankacılığıyla geçti. Arada medyaya da bulaştım, CNBC-e televizyonu kurucularından ve ekran yüzlerinden biri oldum.

1988 yılında ilk SLR’ımla başladığım, ama tümüyle odaklanamadığım amatör fotoğraf yolculuğuma, 2015 yılı başında yoğun bir şekilde geri döndüm. İfsak ve çeşitli kurumlarda ileri düzey çok sayıda atölyeye katıldım. ‘İkinci Üniversite’ kapsamında Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümüne kayıt oldum. Fotoğraf ile ilgili çok fazla kitap, dergi, makale okuyor, videolar seyrediyorum. Değişik bakış açılarını takip etmek adına internetten online eğitimlere katılıp, çeşitli fotoğraf grupları ve platformlarda yer aldım. Fotoğraf çekmek hayatımın en büyük motivasyon kaynağı oldu. Şimdilerde, mümkün olduğunca, boş zamanlarımda seyahat etmeye ve fotoğraf çekmeye çalışıyorum.

Deniz fenerleri bu yolculukta bana ışık oldu. Yolumu aydınlattı. Çocukluğumdan beri benim için hüzünlü, gizemli, büyülü, kocaman farklı bir dünyaydı sanki. Hala da öyle. Fenerbahçe’ye olan sevdamla da perçinlendi bu ilgi, fotoğraf tutkumla birleşince de, daha da keyiflendi. Türkiye’de ve yurt dışındaki deniz fenerlerini fotoğraflamaya başladım.  Şirketimizin takviminde, deniz fenerleri fotoğraflarımın yer alması, ilgimi ve konsantrasyonumu daha da artırdı. En sevdiğim fotoğraf teknikleri olan uzun pozlama, mavi saat ve yıldız fotoğraflamayı kullanarak deniz fenerlerini fotoğraflamaya çalışıyorum, her birinde mümkün olmasa da, fener ışığının  yandığı o büyülü anı yakalamaya çalışıyorum.

Hazırladığım bu site, hem fotoğraf, hem de deniz fenerleri tutkumun bir sonucu olarak ortaya çıktı. Umarım, deniz fenerlerindeki o hüznü, gizemi ve bana hissettirdiği diğer harika duyguları mümkün olduğunca yansıtabilirim. Blog sayfalarında deniz fenerleri hakkında çoğunlukla internette bulduğum bilgiler, röportajlar, haberler ve hatta kısa filmler var. Ve ayrı ayrı hepsinden çok farklı tatlar aldığım, her birinin benim için anlamı, değeri, hissettirdikleri çok kıymetli olan deniz fenerleri ziyaretlerim.

Deniz fenerlerine yaptığım yolculuk şimdilik böyle başladı. Kimbilir, belki de bu proje beni çok daha farklı bir yola götürür.

 

Oğuz Büktel

Eylül 2017

Bana e-mail göndermek için

Instagram hesabım

Facebook fotoğraf sayfam

500px fotoğraf sayfam